Po kilku latach tułaczki powojennej, zamieszkaliśmy od roku szkolnego 1947/1948, gdy zacząłem naukę w V klasie szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (tak, tak, wtedy jeszcze takie nosiła dumne imię…) w podwarszawskim Sulejówku. W Sulejówku był wówczas Urząd Gminny, a w nim Biblioteka Publiczna. Bodaj warunkiem w jej uczestnictwie, możliwości wypożyczania książek, było swoiste wpisowe w postaci daru własnej książki. Mój śp. Ojciec, Aleksander, był stałym czytelnikiem tej biblioteki, być może dzięki Niemu i ja się zaraziłem pasją czytania książek, za co (i za wiele innych przymiotów…) jestem Mu dozgonnie wdzięczny.
Ojciec podarował książkę, która mi się wryła w pamięć do tego stopnia, acz nie pamiętam jej treści, że całe swe życie żałowałem, że jej nie posiadam, szukałem na różnych forach, by w tym miesiącu znaleźć ją na Świstaku. Oczywiście natychmiast zakupiłem, i dziś zacząłem czytać. Ale mając w pamięci to, że „tęskniłem” za tą książką bez mała siedem dziesiątków lat, postanowiłem ją udostępnić, może ktoś z PT Zaglądaczy do mojej witrynki też zechce ją przeczytać? Nie wiem, czy się nie rozczaruję, czy wspomnienie dzieciństwa jest tylko sentymentem czy także niesie ze sobą wartość poznawczo-literacką, ale spróbuję.  Zatem zamiast czytania, zaczynam skanować, i w trakcie opracowywania skanów przypomnę sobie jej treść równolegle udostępniając opracowane rozdziały.
Pamiętam jedynie, że mój Tata też bardzo lubił tę książkę…

Miłej lektury 

Podczas poszukiwań tej książki nawet nie wiedziałem, nie pamiętałem, kto był jej Autorem. Natknąłem się na świetne opracowanie, które pozwolę sobie w całości zacytować, przepraszając Autora biografii Jerzego Kossowskiego za brak zgody, mam nadzieję, że zostanie mi to wybaczone. Oto ona. Autor "Rodziny Smuszków" miał imponujący życiorys, szkoda, że jest zupełnie zapomniany.
UTWORY JERZEGO KOSSOWSKIEGO
W NAKŁADZIE GEBETHNERA I WOLFFA
BIAŁY FOLWARK. Powieść  .    .    .    .    .    .     zł. 6.50

CEGLANY DOM. Powieść. Wyd. II    .    .    .    .  . zł. 8.-

KŁAMCA. Powieść   .    .    .    .    .    .    .                zł. 5.-

POWROTY. Nowele    .    .    .    .    .    .    .             zł. 8.-

ŚMIERĆ W SŁOŃCU. Powieść    .    .    .    .    .   zł. 8.-

ZIELONA KADRA, Trzy opowiadania. Wyd, II     zł. 6.-

 

 


 

JERZY KOSSOWSKI


RODZINA SMUSZKÓW

POWIEŚĆ

 

 

NAKŁAD

GEBETHNERA I WOLFFA
WARSZAWA

 


 

OKŁADKĘ PROJEKTOWAŁ
TADEUSZ PIOTROWSKI

 

Zakł. Graf. „Drukarnia Bankowa" — Warszawa, Moniuszki 11
1 9 3 4Rozdział I

Poprawiony (piątek, 16 lipca 2021 11:26)