Od kilku lat w katowickim Centrum Sztuki Filmowej w kinie Kosmos odbywają się transmisje operowe z Metropolitan Opery w Nowym Jorku. Staram się w miarę regularnie uczestniczyć w tym widowisku. Szczególnie, że sa to autentyczne transmisje "na żywo" co przy sporej różnicy czasu (6 godzin) zasługuje na dodatkową uwagę. O wartości przedstawień na tej scenie operowej mnie dyletantowi trudno mówić, bo MET zaliczana jest do czołowych scen operowych świata, więc cóż ja mogę dodać? :-) Chyba tylko tyle, że wszystkie dotychczas obejrzane opery wzbudzały mój zachwyt, zarówno pod względem wokalnym, instrumentalnym a już na szczególne uznanie zasługuje scenografia. Jeśli doda się do tego wspaniałą jakość dźwięku (HD) i doskonałą pracę kamer to doznania konkurują z bezpośrednią obecnością na sali MET.

Wracając do różnicy czasu przy transmisji bezpośredniej można wnioskować, że w Nowym Jorku te transmitowane spektakle mają charakter również popularyzatorski, dla zazwyczaj licznie zgromadzonej młodej publiczności, szkolnej. Z kolei oprawa w CSF tych przedstawień jest bardzo staranna. Przez kilka lat, do przedostatniej opery Gospodarze serwowali w przerwach napoje. Bywało tak, że w trakcie jednej przerwy było to wino, zaś w trakcie drugiej herbata czy kawa. Niestety, Przedstawicielka CSF z żalem poinformowała, że wprowadzają oszczędności, apelowała o sponsoring, a widzom zaproponowano bufet. W ubiegłą sobotę oprócz napojów był drugi barek z ciastkami. Jednym słowem czujemy się na tych spektaklach jak w realnym teatrze...

Z informacji filmowej przed spektaklem dowiadujemy się, że te transmisje ogląda wielotysięczna rzesza widzów na całym świecie, w 66. bodaj krajach (o ile dobrze zapamiętałem), postaram się na następnej transmisji zanotować kilka szczegółów technicznych.

Intencją tego zapisku jest pewnego rodzaju notes wspomagający moją pamięć, niekiedy nachodzi człowieka chęć przypomnienia nazwisk wykonawców, treści opery, dlatego chcę ją zbudować posiłkując się programami. Szkoda tylko, że nie chowałem programów od początku. Starcza pamięć zamazuje nazwiska, co jest zresztą przypadłością wielu, oczywiście nie starcza pamięć a zapominanie nazwisk, dlatego chcę zrobić tę stronkę dla ewentualnego przypomnienia nadzwyczaj ciekawych widowisk.

Fragmenty filmowe umieszczone nad programem pochodzą z MET i dotyczą spektaklu w programie pod tym klipem, natomiast te umieszczone pod programem, oddzielone łańcuchem, to znalezione w internecie fragmenty opery bądź całe przedstawienie w innym miejscu i czasie.

 

Sezon 2014/2015 Sezon 2013/2014 Sezon 2012/2013 Sezon 2011/2012 Sezon 2010/2011 Sezon 2009/2010

Poprawiony (środa, 04 czerwca 2014 14:28)